-

kotlet : Należę do większości Narodu, która nie oddaje Im głosu.

"Rasa, Ewolucja i Zachowanie" - książka uznawana za rasistowską w 1995 roku, a dzisiaj?

John Philippe Rushton - profesor psychologii, autor książki "Rasa, Ewolucja i Zachowanie" (1995)[*]

P: Piszesz w swojej książce, że rasa jest ważnym konceptem, z punktu widzenia dzisiejszej nauki. Czy nie powielasz stereotypów z XVIII i XIX w.

O: Posiadamy 200-letnią historię europejskich badań nad rasami. Ale podobne opisy czynili już Arabowie i Turkowie blisko 1000 lat wcześniej, a nawet niekiedy można je znaleźć u starożytnych Greków. Dzisiaj nowe metody analizy DNA są zgodne z ich klasyfikacjami[*].

P: Ale czy rasa to nie jest tylko kolor skóry "just skin deep"?. Czy dzisiaj większość naukowców nie jest zgodna, że to jest tylko "konstrukt społeczny", a nie biologiczna rzeczywistość?.

O: Biologiczne dowody pokazują, że rasa to nie konstrukt społeczny. Medycy sądowi mogą zidentyfikować rasę na podstawie szkieletu czy nawet tylko czaszki. Mogą oni zidentyfikować rasę na podstawie grupy krwi, włosów czy nasienia. Zaprzeczanie istnienia rasom jest nienaukowe i nie realistyczne. Rasa to dużo więcej niż tylko kolor skóry.

P: Twoje trzy główne rasy (czarna, biała i żółta) wzajemnie na siebie zachodzą i nie jest możliwe przypisanie każdej z osób konkretnej rasy. Czy twoja klasyfikacja nie jest do pewnego stopnia wykreowana.

O: Tak, do pewnego stopnia wszystkie rasy są zmieszane ze sobą. To dotyczy każdej (sic!) biologicznej klasyfikacji  (w każdej z 200 ras psów jest trochę wilka). Jednakże większość ludzi można łatwo przypisać to jednej bądź drugiej rasy. W codziennym życiu jak i w biologii ewolucyjnej, "czarny" to ten którego większość przodków urodziła się w subsaharyjskiej Afryce, "biały" to ten, którego większość przodków była urodzona w Europie. Badania DNA dają dokładnie te same wyniki.

P: Czy teoria, że wszyscy pochodzimy z Afryki nie sugeruje, że wszyscy jesteśmy w jakiś sposób "pod skórą" Afrykanami?

O: Tak i nie. Ta teoria zakłada (są inne*), że Homo sapiens pierwszy pojawił się w Afryce około 200 000 lat temu. Potem następne grupy migrowały na północ około 110 000 lat temu do Europy i Azji. Następny rozpad miał miejsce pomiędzy przodkami białych i Azjatów ok 40 000 lat temu. Tak naprawdę wszyscy ludzie są braćmi i siostrami. Ale wszyscy wiedzą, że bracia i siostry to nadal bardzo różni ludzie.

P: Biali ludzie nie są tacy sami, podobnie w dwóch pozostałych rasach. Czy jest więcej wariantów (pod-ras) między nimi?

O: Jest mnóstwo wariancji w obrębie każdej z tych ras. Pełen obraz wariancji będzie widoczny w obrębie każdej z tych trzech głównych ras. Dlatego tzw. przeciętna, średnia grupy jest tak ważna. Każda grupa posiada rozkład w postaci "krzywej dzwonowej", gdzie najwięcej ludzi lokuje się w środku tej krzywej, po bokach najmniej.

P: Czy przez wyciąganie "średnich danych" dotyczących m.in. inteligencji [IQ], statystyk w popełnianiu przestępstw i innch nie tworzysz w ten sposób różnic rasowych. Czy nie lepiej skupić się na tzw. najlepszych danych.

O: Używanie uśrednionych danych jest lepsze niż użycie jakichkolwiek pojedyńczych badań czy pomiarów naukowych. Kiedy otrzymujesz "średnią", błąd pomiaru maleje i pojawiają się realne różnice. Setki badań publikowanych w najlepszych czasopismach naukowych ukazują te trzy główne różnice rasowe.

Niektóre cechy bez wątpienia są dziedziczne. Jest mało prawdopodobne żeby to czynnik środowiskowy tłumaczył takie różnice jak szybkość rozwoju zębów, kośćca, wiek dojrzałości seksualnej, wielkość mózgu, IQ, czy ciąże wielopłodowe.

Anatomia

Wielkość Mózgu. Większy mózg to więcej neuronów i więcej połączeń między nimi. W projekcie z użyciem MRI [Rezonans Magnetyczny] w którym wzięło udział ponad 35 000 dzieci w wieku, od urodzin do siedmiu lat, dzieci Azjatów posiadały mózgi większe niż dzieci ludzi białych: w momencie narodzin, w wieku czterech miesięcy, jednego roku i siedmiu lat. Dzieci białe posiadały większe mózgi niż dzieci czarne. Podobne wyniki dotyczą ludzi starszych. Te różnice w rozmiarze mózgu oznaczają, że Azjaci posiadają średnio ok 102 mln neuronów więcej niż ludzie biali, a ludzie biali ok. 480 mln więcej neuronów niż ludzie czarni.

Czaszka. Wyniki badań prowadzonych w XIX w dzisiaj są potwierdzane. W 1984 roku zmierzono 20 tys czaszek z całego świata. Rozmiar  związany był z miejscem pochodzenia. Te ze wschodniej Azji były większe o 3 cale sześcienne od tych z Europy, a te podobnie większe od czaszek z Afryki. Podobne wyniki okazały się po zmierzeniu głów ludzi obecnie żyjących (personelu armii USA).

Fizjologia

Owulacja. Nie wszystkie kobiety wytwarzają jedno jajeczko podczas cyklu. Kiedy z jajnika uwalniane są dwa jajeczka lub więcej to ciąża jest bardziej prawdopodobna i bardziej prawdopodobna jest ciąża bliźniacza (dwujajowe bliźnięta). W tym konkursie wygrywa zdecydowanie rasa negroidalna, średnio 16 ciąż bliźniaczych na każde 1000 urodzeń, 8 u białych i 4 lub mniej u Azjatów. Przypadki ciąż mnogich (polizygotycznych)[1] najrzadziej spotykane są w Azji, najczęściej w Afryce. Wiemy na pewno, że cecha warunkująca ciąże bliźniacze jest dziedziczna. Badania wskazują, że to rasa matki decyduje w tym przypadku.

Bliźnięta - Benin 27,9 / 1000 urodzeń - dane z 2011 roku.

Dojrzewanie. Dzieci azjatyckie wolniej dojrzewają niż dzieci białe. Najszybciej dojrzewają dzieci ludzi czarnych. Potwierdza to rozwój kośćca, zębów i wiek dziecka w którym po raz pierwszy siada, raczkuje, zaczyna chodzić i zakłada ubranko. Afrykańskie niemowlęta rodzą się wcześniej, a w pozycji siedzącej potrafią utrzymać wyprostowany kręgosłup i główkę w górze od samego początku. Białe niemowlaki potrzebują na to sześć do ośmiu tygodni. Jest nieprawdopodobne żeby tzw. czynniki środowiskowe prowadziły do tego. Dzieci azjatyckie zaczynają chodzić ok. 13 miesiąca życia, białe 12, czarne 11.

Seksualność: Azjaci są najmniej aktywni seksualnie, mierząc to wiekiem pierwszego stosunku, częstotliwością czy liczbą partnerów. Czarni ludzie są najbardziej seksualnie aktywni. Biali lokują się pośrodku. Te dysproporcje prowadzą do różnic w zapadalności na choroby weneryczne, jak Syfilis, Rzeżączka, Herpes wirus, Chlamydia. Wysoki poziom zapadalności na AIDS w Afryce i Karaibach i najniższy w Chinach czy Japonii. Europejskie kraje znowu znajdują się w centrum.

Choroby: Cukrzyca występuje 60% częściej u czarnych Amerykanów niż u białych. Również choroby układu krążenia - wysokie ciśnienie, anemia sierpowata, wylewy (4 razy częściej) i pewne odmiany raka - to typowe schorzenia rasy czarnej. Dostępne są już leki dostosowane do rasy. Azjaci i Biali też posiadają taki charakterystyczny zestaw chorób. Jest kilkanaście chorób typowych prawie wyłącznie dla Żydów, jak np. choroba genetyczna  Tay-Sachsa (gromadzenie tłuszczu w neuronach mózgu) czy choroba Gauchera (dziedziczny brak enzymu glukocerebrozydazy). Wiąże się je z kojarzeniem krewniaczym [2].  

Różnice mentalne.

IQ. Setki badań przeprowadzonych na milionach ludzi ukazują ten główny trójpodział rasowy. Testy IQ są często tworzone żeby tzw przeciętny wynik (an average score) wynosił 100 punktów z tzw normalnym rozrzutem od 85 do 115. Dla białych przeciętna wynosi od 100 do 103. Azjaci w Azji i w USA mają średnią wyższą ok. 106 punktów chociaż testy były tworzone i stosowane w kulturze zachodniej. Dla czarnych w USA, Karaibach, WB, Kanadzie i Afryce średnia IQ jest niższa i wynosi ok. 85, a najniższe wyniki pochodzą z subsacharyjskiej Afryki ok. 75 punktów.

Odkrywca DNA Francis Crick stwierdził: "Jest prawdopodobne, że więcej niż połowa różnicy między średnią IQ białych Amerykanów i czarnych ma pochodzenie genetyczne i czynnik środowiskowy nie wyeliminuje tej dysproporcji. Myślę także, że społeczne konsekwencje będą poważne jeśli szybko nie rozezna się tej sytuacji."
Charles Murray jeden z autorów bestselera "Bell Curve" z 1994 na pytanie dziennikarza: co się zmieniło po 20 latach w kwestii różnicy IQ między białymi i czarnymi Amerykanami? odpowiedział: różnice te nawet pogłębiły się.

Różnice społeczne.

Statystyki pochodzą ze Stanów Zjednoczonych gdzie Azjaci są "modelową mniejszością". W porównaniu z rasą białą, rzadziej się rozwodzą, mają mniej dzieci ze związków pozamałżeńskich i lepiej traktują swoje dzieci. Więcej Azjatów kończy studia i znacznie mniej jest ich w więzieniach. Na drugim biegunie znajduje się rasa czarna. Stanowią oni 12% społeczeństwa USA, ale aż 50% pensjonariuszy zakładów karnych. Co trzeci czarny człowiek albo odsiaduje wyrok, jest pod nadzorem kuratora albo oczekuje na proces. To znacznie więcej niż ci którzy kończą studia. Dane Interpolu potwierdzają te proporcje. W krajach azjatyckich 35 przestępstw z udziałem przemocy na 100 000 osób. W krajach europejskich 42. W krajach afrykańskich 149.

[1] Przychodzą na świat w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych, jednocześnie wyprodukowanych przez jajniki. Ponieważ ich materiał genetyczny jest różny, mogą mieć różną płeć, a ich podobieństwo jest takie samo, jak zwykłego rodzeństwa. Znane są też przypadki, że takie bliźnięta miały różnych ojców. Do tej pory potwierdzono siedem takich przypadków na świecie, w tym jeden w Polsce.

[2] pl.wikipedia.org/wiki/Endogamia
pl.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%B3w_wsobny

[*] Cyt. Dawid Reich, genetyk (2018 r.): "Podzielam obawy, że odkrycia genetyczne mogą być niewłaściwie wykorzystywane do usprawiedliwiania rasizmu, ale jako genetyk wiem też, że po prostu nie można już dłużej ignorować średnich różnic genetycznych między „rasami”

http://www.harbornet.com/folks/theedrich/JP_Rushton/Race.htm

en.wikipedia.org/wiki/J._Philippe_Rushton

pl.wikipedia.org/wiki/Carleton_Coon

pl.wikipedia.org/wiki/Hipoteza_multiregionalna

 



tagi: rasy ludzkie  john philippe rushton 

kotlet
25 czerwca 2019 14:21
8     1974    0 zaloguj sie by polubić

Komentarze:


gabriel-maciejewski @kotlet
25 czerwca 2019 15:07

Ciekaw jestem jak pan wygląda

zaloguj się by móc komentować



kotlet @gabriel-maciejewski 25 czerwca 2019 15:07
25 czerwca 2019 15:54

Odpowiedzi pośrednio udzielę w następnej notce.

zaloguj się by móc komentować

chlor @kotlet
25 czerwca 2019 18:56

Jeden z naukowców amerykańskich analizujących te wyniki (sam Murzyn zresztą) dosyć trafnie wskazał przyczynę. Jego zdaniem czarne amerykanki mimo wielu pokoleń przodków żyjących w USA stosują nadal te same kryteria doboru samca jak ich pramatki w Afryce. Chłop ma być przede wszystkim potężnej budowy i musi umieć dobrze komuś przy...ić w razie potrzeby.

Wyniki badań inteligencji nie są wcale tak jednoznaczne jak podaje Autor. Średnia inteligencja afrykanów, europejczyków i azjatów różni się minimalnie. Różnica leży gdzie indziej, nie w średniej.

 

zaloguj się by móc komentować

chlor @boson 25 czerwca 2019 19:01
25 czerwca 2019 19:16

Sam męski umysł nigdzie nie jest very sexy. Jest tolerowany o ile łączy się ze sławą i (lub) pieniędzmi. Czarni intelektualiści mają widocznie w USA ciężko, bo nie są lubiani w swoim środowisku i być może gorzej zarabiają niż dilerzy narkotyków.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @boson 25 czerwca 2019 19:01
25 czerwca 2019 22:24

To przykładzik z branży pszeczelarskiej, afrykanizowane pszczoły, chcecie?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować